Türkiye’de Kitap Sektöründeki Yaptırımlar ve Verilen Önem

Alışveriş sitelerinin kitap kategorilerinde epey zaman geçiririm. Fakat birkaç gün önce elime geçen e-kitap diye tabir ettiğimiz ePub versiyonunda bir eseri okumaya başladım. Tesadüfen denk geldiğim e-kitap ile ilk defa deneyimlediğim bu okuma tarzını açıkçası sevdim de. 🙂 Klasik sektörde sıkıntılar devam etse de yine de korsana karşı olduğum için bir dahaki e-kitabımı aramaya koyuldum. Bunların piyasasını daha önceden hiç bilmiyor, nerede satıldığından bile haberim yoktu. Neyse ki internet sitelerinin bazılarında romanların elektronik versiyonlarının satışı yapıldığını gördüm. Bu karşılaşma, benim için hiç ama hiç hoş olmadı.

İlgili Kitap Sitelerine girdiğimde karşıma gelen ilk kitaptan bahsedelim isterseniz:

Türkiye’de Duruma bakalım mı? (Kaynak: D&R)

Yurt dışında baktığım satış sitelerinde ise fiyatlarda en az %50 fark uygulanabiliyor. Bazı kitaplarda $10’dan $3’a kadar indiğini gördüm.

Peki bu “uçurumun” ülkemizde bize yansıtılmaması neden kaynaklanıyor?

Günah keçilerimizin başını çekenlerden biri devlet eliyle uygulanan vergilerdir. Basılı kitaba uygulanan %8 vergi; söz konusu e-kitap olunca birden %18’e yükseliyor. Sebebi de çok komik: Lüks tüketime girdiği için bu oran artıyor. Derseniz ki pırlantanın vergisi yüzde kaç? Hemen cevap vereyim: %0. Piyasada raflarda bulunan toplam kitap adedine baktığımızda bu çok ciddi rakamlara ulaşıyor. Kitaplardan alınan vergilerin diğer ülkelerdeki yüzdelerine de göz atalım isterseniz:

  • % 0 : Norveç, Kanada, İngiltere, Hırvatistan, İrlanda ve son okuduğum habere göre tüm AB ülkeleri.
  • % 6-8: İsveç, Hollanda, Almanya, Yunanistan
  • % 8’den fazla: Avustralya, Macaristan
  • ABD eyaletlerinde %5-10 arası değişiyor.
  • Türkiye’de son halinden alınan vergi %8

Bilgilendirme: Yukarıdaki veriler 2012 yılına ait bilgilerdir.

Tek sebep vergi mi? Tabi ki değildir. Kitap okuma oranlarıyla da ters orantılı değişiyor. Ne kadar çok satarsa fiyatlar o kadar düşebilir. Fakat bu halihazırda okuyan kişileri an itibariyle fazlaca etkilediğini düşünüyorum. Başka bir açıdan da baktığımızda kitabı piyasaya süren ellerden kaynaklı bir sıkıntı var. Basılı yayının basım, dağıtım, dizgi gibi ek maliyetleri var. E-kitabın yok.

Bu ne perhiz? Bu ne lahana turşusu?

Türkiye’de yaklaşık 35 milyon adet internet kullanıcısı var. Bu sayıda kullanıcı ile Rusya dahil Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasında yer alıyoruz. Normalde diğer ülkelerde, internet kullanıcısı arttıkça elektronik ticaretin de hacmi artıyor. Biz de durum tam tersi. Ben kitap alışverişlerimin %80’e yakınını internetten yapar idim. Ta ki mesele e-kitap konusuna gelene kadar. Bir süre daha e-kitap “bize” göre değil. Uzun bir süre…

Yazımda kullandığım bazı verileri alıntıladığım kaynağı paylaşayım:

Şu adresten PDF formatında görüntüleyebilir veya indirebilirsiniz

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir