Türkiye Teknoloji Üretemiyorsa Bir Sebebi Var!

Sustukça ardı arkası kesilmeyeceğini gördüğüm durumlar var. Vahim durumlar. Kimsenin şikayetçi olmadığı durumlar. Fakat bir yandan da kulak tırmalayan hezeyanlar var. Birileri bu heyezanlara açıklık getirmeli, son vermelidir. Bunlar neler mi derseniz? Toplumsal yaptırımlar coğrafyaya, kültüre göre uyarlanmalıdır. Türkiye bunu yanlış yorumlayan ülkelerden biri aslında. Türk gençliği çöp olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Herkes de hayatından çok memnun gördüğüm kadarıyla fakat düşüncelerimi dile getirmek istiyorum. Avrupa’daki veya Amerika’daki -daha da artırıp- Uzak doğu’daki bir yaptırımı, gelişmeyi gelip Türkiye’ye kopya edemezsiniz. Birçok kişiye çok saçma geliyor ama coğrafya ile birebir etkili bir durum. Evet yanlış duymadınız! Üstüne bastığınız toprağın türüyle o kadar iç içe bir durum ki bunu kavramakta nedense zorluk çekiyoruz. Yazımın başlığına geleceğim: “Türkiye teknoloji üretemiyorsa bir sebebi var!”

Nedir bu sebep(ler)? Onlara değinelim.

Son 20 yıldır yakalanmaya çalışılan bir teknoloji olgusu var. Adapte olamamanın başlıca sebeplerinden biri de korkaklık. Üniversite öğrenim yaşı bugün ortalama 20’li yaşlara tekabül ediyor. Birileri bu gençlere “Kaç yaşına geldin! Korkaklık da ne?” demesi lazım. Bir furyadır gidiyor: Yazılım. Bir elektrik mühendisliği, makina mühendisliği gibi spesifik bölümlere nispeten daha kolay erişilebilir bir alan. İnternetin nirvanaya ulaşmasıyla şu sıralar özgüven eksikliği de tavan yapmış gençlerimiz alanlarından kaçmaya çalışarak birşeylerden kurtulabileceğini düşünüyor. Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği demiyorum dikkat ederseniz. Çünkü bu işin mühendisliği apayrı bir dünya ve bu dünyanın apayrı uzmanlık alanları var. Değersizleştiği düşünülen bilgisayar mühendisliğinin farkına varamayan yurdum insanının içinde bulunduğu ülke kaybetme yolunda emin adımlar atıyor. Ben artık bu konuda tartışmıyorum. Benim asıl derdim ortada bir sorun olması ve bu sorunun bencillikten uzak insanlar tarafından çözülebilmesi gerektiğidir.

Peki nasıl çözülecek?

Çok basit. Abdurrahman çelebiler ülkesi gibi davranmaktan vazgeçip herkesin kendi işine odaklanmasından geçecek bu yolda tek yapmanız gereken “kendi işinizi iyi şekilde yapabilmek”. Yapılamıyorsa bunun suçu ne sistem ne de dış mihraklar. Tek sebebi yetersiz bir birey olduğunu gösterir. Yetersiz insanlar topluluğu olmaktan kurtulup ülke olmaya odaklanmamız gerekir. Geçenlerde Kocaeli Üniversitesi bünyesinde katıldığım bir etkinlikte Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyan bir öğrenci “bizi yazılıma yönlendiriyorlar” demesi beni epey düşündürdü. Eğer bu çocuğa kendi bölümünün öğretim üyeleri bunu söylemişse kapatın o üniversiteden o bölümü siz de rahat edin biz de rahat edelim. “Anneniz babanız sizi boşuna mı gönderdi?” gibi klişe ama buraya tam oturan bir söz çıktı ağzımdan şimdi. Biraz kurcaladım bu durumu. Başka Elohab öğrencilerine sordum. “Neden böyle düşünüyorlar?” diye araştırdım. Meğer dertleri de elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği bölümleriyle benzer alanlarda çalışacak olmaları, EloHab öğrencilerini yetersizlik hissiyle doldurmuş. Herkes aynı düşünceyle yazılıma yönelirse ne olur? Yazılım geliştirirsiniz ama gerekli donanımı yapacak nitelikli mühendis olmadığı için yine elinizde avucunuzda birşey elde edemezsiniz. Sonra eylemler yapılır, hükümete laflar atılır. Bu kadar basit değil. Bunların bir kısmı dışarıdan getirilen sistemlerin hiçbir adaptasyon yapılmadan ülkemize uyarlanmaya çalışılmasından dolayı yaşanıyor. Hadi bunu şuan için biz düzeltemiyoruz fakat birey dediğimiz kişiler tercih yaparken 18, 19 yaşında oluyor. Düşünmemenin acısı sonradan çıkacak. Dikkat edelim.

Yine mi fuck the system?

Düşünmeyi öğretemediğiniz öğrencilerden siz teknoloji beklemeyin. Sözüm o ki çarpık kentleşmeyi atlatamadığımız gibi çarpık toplum yapımızla da çok fazla ilerleme katedebileceğimizi düşünmüyorum. 9. köy tam bu noktada! Ülkede tutmaya çalıştığınız nitelikli adamlar tam bu köyden gittiler.

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Türkiye Teknoloji Üretemiyorsa Bir Sebebi Var! için 1 cevap

  1. Mehmet der ki:

    imzamı atarım hocam, ne güzel yazmışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir