Toplumumuzda Gelişen Lobicilik Geleneği

Toplumda yıllardır hissedilen alışkanlıklar dile getirilmiyor. Kemikleşmiş düzen darbe almıyor, aldırılmıyor. İnsan olmamızı sağlayan özelliklerimizin bir kısmını daha lise, üniversite yıllarımızda “bazı” masalarda bırakıp devam etmişiz yolumuza. Her koyun kendi bacağından mesul nasıl olsa değil mi?! Bu satırları şuan yazma gereği duymuşsam değil! Bir koyunun bacağı gidince diğerininki de gidiyor. “Ben” kavramından bir nebze uzaklaşalım, “Biz” kelimesinin ne ihtiva ettiğini iyice öğrenelim. Ondan sonra hangisini kullanırsanız kullanın. Umrumda değil!

Peki problem ne? Oluşan çatlağın başı nerede? Biz hangi baltanın sapıyız?

Sorunumuz “hak” kavramının ortadan kalkması. Problem büyük. Problem, içgüdüsel. Yeni dünya düzeninin kapital gözleri bu kavramdan bihaber. Aileler zaten bilgisiz. En entelektüelinin oğlu/kızı bile bugün işi düşünce lobinin en sağlamını kurabiliyor. Çok başarılı bir şekilde öğretilmiş. Biz küçüktük. Zamanın büyükleri geçiş dönemine farklı yoldan girdiler.

Nasıl becerdilerse haklı ile haksızı, bilgili ile bilgisizi ayırt edemez hale geldiler. Pazarlamacıya baktılar, pazarlanandan ziyade. Nasıl oldu gerçekten merak konusu. Çocukları da anne/babalarından gördüler. 90’lardan bahsediyorum. Çok uzağa gitmeye gerek yok ahali! Bize öğretilen “çalışan kazanır”, “hak yerini bulur” cümleleri idi. Bu cümlelerden sıkılmış bir kesim anlaşılan ki yeni öğretiler serpiştirdiler aralara. E imtihanda olan insanoğlu elbet daha fazlasını isteyecek. Senaryonun tamamını bilseydik hiç mücadeleye gerek kalır mıydı? 🙂 Şimdi bir yerlere gelmek için en bilgisizi, cahili küçük ölçekli bir lobi hareketi ile işi götürebiliyor. Burada din propagandası yapacak değilim kimseye. Ben peygamber de değilim. Fakat şunu söylemeliyim ki ne olursa olsun insanın içinde gerçekten barındıracağı öbür dünya kavramı bulunsaydı bütün bunlar yaşanmazdı. Görüntüler ilköğretimden başlıyor. Lisede yoğunlaşıyor. Üniversitede mide bulandıracak derecede rahatsız edici. Dışarıdan bakıyorsunuz herkes mühendis. O koridordan geçen herkes bu ülkede sınavdan geçip elenerek gelmiş. Bu bireyler bu ülkenin beyin takımı! Ne havalı oldu şimdi. Kumar oynamayı sevmenin güzel yanları olabilir. Onun verdiği bir terbiye var ki genç girişimcilerde olmazsa olmazdır. Ama bu şekilde etik olmayan yoldan kullanıldığında bu gün 5 adım ileri gidebilirsiniz ama Sırat’ta ipiniz daha da incelecektir. Bırakalım Sırat’ı, ipi falan bir köşeye de insan neden hakkın yerini  bulmasını istemez? Samimiyeti koruyalım. Bu dünya hepimize yetecek. Merak etmeyin. Yetmese de yabancıya gitmeyeceksiniz zaten 🙂 Yeriniz yurdunuz belli. Eşeğe altın semeri vurmadan önce eşekliği düzeltmeye çalışalım. Semeri vurduktan sonra değişen bir şey göremeyince “eşek yine aynı eşek” diyerek hayıflanıyoruz.

Hepimize geçmiş olsun. Lobimiz hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Bu yazı ile birşeyleri değiştirmeye çalışmamaktayım. Sadece anlattım ve kapattım konuyu. Hayatta başarılar!

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Toplumumuzda Gelişen Lobicilik Geleneği için 3 cevap

 1. Ramazan Ercan der ki:

  Aferin Bilal, güzel yazmışsın. Eline sağlık canım. Herkes elinden geleni yapmalı ki, üzerinde yaşadığımız dünyanın iklimi güzelleşsin. Her konuda söylenecek hak ve hakikatten yana sözler var. Mühim olan samimiyetle bunları söyleyebilmek. Cesaretle savunabilmek hakkı. Mazlumdan yana, adaletten yana insanlar çoğalsın. Zalime boyun eğen, güçlüden yana, şöhretten yana olanlar değil. Allah hakkı savunanları asla yalnız bırakmaz, bırakmadı ve bırakmayacak da.
  Samimi gayretler yel değirmeninin rüzgarıdır. Değirmende öğütülecek daha çok buğday var. Gayret bizden tevfik ve hidayet Allah’tandır. Selam ve duâ ile.

  • Bilal Baraz der ki:

   Çok teşekkür ederim. Yorum ve destekten dolayı müteşekkirim. Yorumdaki her kelimede derin mana ve inanç beni daha da şevke getirdi. İnşaallah dayanıyoruz. Kazanacağız.

 2. Ali Murat der ki:

  Ellerine Sağlık Kardeşim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir