Sosyal Medyayı Yanlış Kullandık

1350412842_sosyal-medya-ve-geleneksel-medya-arasindaki-fark

Sosyal medya diye adlandırılan platformların çıkış fikri şu idi:

İnsanların sesi yok. Onlara ses olduk. Onların sesi olacak platformu sağladık.

En popüler sosyal medya platformu olduğu için Facebook’tan örnek vereceğim. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de bu fikri savunuyordu. “İnsanların sesi olduk” diyordu. Peki gerçekten amacına ulaştı mı? Hep beraber fikir yürütelim.

Ulaşmadı. İlk zamanlarda belki böyleydi. Fakat sonradan ne değişti?

Değişenlere bakacak olursak; ilk zamanlarda gerçekten insanlar bu platformlarda ses buldular. Lakin zamanla bu platformlar artık sadece özlü söz paylaşma furyası aracına dönüştü. Nedendir bilemiyorum ama zaman içinde insanlar düşüncelerini, yaptıklarını paylaşacağı profillerinde günlük özlü söz paylaşma aracına çevirdiler. Her gün mütemadiyen girip edebiyat sitelerinden/sayfalarından buldukları ve beğendikleri yazar/şair sözlerinden ikişer tane paylaşıp çıkmaya başladılar. Aradığımız ses buysa bence çok gereksiz ve çöplükten ibaret. Gerçekten özlü söz sayılabilecek, edebiyat içeren o güzel sözler de sıradanlaştı ve değer kaybetti.  Tabi ki paylaşılabilir. Kimseye burada sosyal medya paylaşım yasaları dayatacak değilim.

Kendimizi sorgularsak: Bunun bir anlamı ya da böyle bir zaruretimiz var mı?

Olmamalı bence. Abartıyoruz çünkü. Şu da bir gerçek ki sosyal medya bir zarurettir. Bunu kabul ediyorum. Bu platformlar insanlar arasındaki gündemi çok net görebileceğimiz yerler halini aldı. Bunun da gerekli olduğunu düşünüyorum şahsen. Geleneksel medya kuruluşları dahi reytingi bu platformlardan ölçüyorlar artık.

İnsanlar da biraz üşengeç midir yaradılıştan bilemiyorum ama yazmak yerine yazılmışı paylaşmak işlerine geliyor.

Hep kötüledin. Hiç mi artısı yok bu işin?

Var tabi ki 🙂 Nedir? derseniz: En azından edebiyatımıza zamanında verilmiş ve verilmeye devam eden kaliteli ürünlerden bu şekilde haberdar oldular. Bu durum, okuma alışkanlığı bu denli zayıf bir toplumda gördüğüm en güzel fayda oldu belki de 🙂 Daha fazla okuyan ve düşünebilen/yorumlayabilen bireyler yetişmesi dileğiyle.

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir