MS Dos ile FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır?

MS Dos ile haşır neşir olmaktan zevk alıyorsanız bunu da denemenizi tavsiye ederim. Bu konuya işim düşmedi aslına bakarsanız ama merak ettim ve denedim. Hoş dakikalar yaşatabileceğini düşünüyorum. Arada bir değişiklik iyidir bence 🙂

Gelin hadi biraz eğlenelim. Pişman olmayacaksınız 😉

Tahmin edeceğiniz gibi öncelikle işe Çalıştır > cmd yazarak başlayacağız.

İlk işimiz FTP’ye bağlanmak. Gelen ekranda resimde görüldüğü gibi ilk başta ftp adresimizi gireceğiz. Bağlantı için gerekli komutumuz “ftp <ftpadresimiz>” formatında olacak.

ftp1

Sıra geldi “Neler yapabiliyoruz?” Onları görelim bakalım.

Sıradaki komutumuz “help

Bununla birlikte bizim hangi komutlarımızın işlev gördüğünü inceleyelim.

Ayrıca “help takıldığınızkomut” şeklinde gönderdiğinizde size Türkçe olarak da ne yaptığını az çok anlatıyor 😉 Örneğin: “help bell : Komut tamamlandığında ses ile uyar” gibi 🙂

ftp7

ftp2

Bunlarda yazımızın sonuna kadar elimden geldiğince tanıtacağım komutlarımız.

open: Bağlantı açmak istediğimizi belirtir. Bu komutun ardından “Kime?” sorusuyla karşılaşırsınız. Bu soruya FTP adresinizi yazarak cevap verdiğiniz takdirde size yardımcı olacaktır.

bye / disconnect / close – quit : FTP’de işiniz bitti. Çıkacaksınız. Sistem sizden ayrılırken ufak bir veda kelimesi bekliyor 🙂 Kısaca bye demeniz ona yetiyor. Aynı işi gören bir diğer komutumuz da “close” dur. Aklınızda bulunsun.

Aralarındaki ufak farklılık ise benim gözlemim doğrultusunda şu sanırım:

“bye” sizi direkt bilgisayarınıza postalıyor. Fakat  close sadece o an aktif olan ftp bağlantısını bitiriyor. Yerel diskinize dönmeniz için ayriyetten “quit” komutunu kullanmanız gerekli.

ftp4ftp5

dir: Bu komut tek başına kullanıldığında o anda bulunduğunuz dizindeki dosyaların yazma/okuma izinleriyle birlikle isim isim listesini çıkartır. Fakat siz o anda bulunduğunuz dizindekileri değil de mesela bir alt klasördeki dosyaları merak ediyorsanız “dir altklasorismi” yazmanız yetiyor. Fakat üst klasörün listesine ulaşamayı denemeyin. Denedim görmüyor 🙂

ftp3

cd: Bir diğer temel komutumuz ise “cd”. Klasörler arasında gezinti yapmamızı sağlayan bu komutun kullanımı şu şekilde. “cd gidilecekAltKlasorismi”

Bir üst klasöre geçmek istiyorsanız eğer “cd ..” şeklinde yani komutumuzdan sonra bir boşluk bırakıp iki nokta atarak gönderdiğinizde sizi üst klasörlere taşıyacaktır.

append: Hostumuza dosya mı atmak istiyoruz? “append” komutumuz bize bunu sağlıyor. Nasıl mı? Transfer edeceğimiz dizine giriyoruz. Sonra “append bilgisayaramızdakiDosyanınYolu” şeklinde belirtiyoruz. Saniyeler içinde herhangi attığınız dosya yerine yani hostunuza ulaşmış oluyor. O anda C yerel diskimde ana dizinde duran bi PDF dosyasını yollamak istedim. Hostta dizinime girdim ve komutumu verdim. Görelim.

ftp6

Dosya gönderilmeden öncesinde ve sonrasında dosya listeleme yaptım. Net bir şekilde görelim diye.

bell: Zil modunu açar/kapar. Zil modu denilen de biz komut verdikten sonra işlemi tamamladığında çıkan uyarı sesidir.

delete: Adından da belli ettiği gibi dosya silmemize yarar. Kullanımı “delete silinecekdosya” şeklindedir. Dizinler için ayrı bir silme komutu mevcuttur. Az önce yüklediğimiz dosyamızı temizleyelim.

ftp8

get: Hostumuzda bulunan bir dosyayı bilgisayaramıza indirmemizi sağlıyor. Varsayılan olarak C:\Users\KullanıcıAdı\ klasörüne indiriyor.

Kullanımı: Misal “get index.php” dediğinizde bulunduğunuz klasördeki index.php yi bilgisayarınıza indirmiş oluyor.

mkdir: Bulunduğunuz dizinde yeni bir alt dizin oluşturmanıza olanak sağlıyor. Ben de çalışma hostumda bir deneme yaptım. mkdir bilal komutunu verdim. Sonuç olarak bana bilal adında bir klasör oluşturdu.

ftp9

rename (ren): Hostumuzdaki herhangi bir klasör veya script dosyasının vesaire ismini değiştirmemize yarayan komuttayız.

Kullanımı gayet net: “rename değiştirilecekdosyanıntamadı”

Eğer klasör ise tek başına ismini yazmanız yeterlidir. Fakat değiştirilecek dosya script vesaire dosyası ise tam adını yazmalısınız. index.php ise mesela; uzantısı ile birlikte yazmalısınız. Ben de az önce oluşturduğum bilal adlı klasörümün ismini BilalBaraz şeklinde değiştirdim.

ftp10

binary / ascii: Veri aktarım türlerine geldik artık. çalıştırılabilir dosya (exe) alış-verişi yapıyorsanız bu esnada aktarım türünü binary olarak ayarlamalısınız. Diğer türler için (pdf, css, html, txt vesaire) aktarım türünü ascii olarak tutmalısınız.

mdelete: Toplu dosya silme işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Her dosya için ayrı ayrı komut yazma yükünü azaltmış olursunuz. Seçtiğiniz klasörün içini boşaltana kadar siler. her dosyada soru yöneltiyor. Silinmesini istemediğiniz dosyalar için “y” ile yes “n” ile no cevabı verebilirsiniz.Ben de src adlı klasörümün içerisinde bulunan iki dosyamı bu yöntemle temizledim.

ftp11

put: Dosya gönderiminin bir başka komutudur.

ftp12

pwd: Çalıştığınız hostun o an bulunduğunuz dizinin kök adresini verir.

ftp13

Final

Sanırım 20’ye yakın komuttan söz ettik. Bu kadarı bile birçok işinizi görmenize yetecektir. Veri alışverişi, listeleme, düzenleme vs. bir çok konuya değindik. Ben kurcalarken de anlatırken de çok eğlendim. Size de iyi eğlenceler dilerim 😉

Bu yazı Nasıl Çalışır? kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

MS Dos ile FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır? için 5 cevap

 1. Burak Keten der ki:

  ftp’ye browser kullanarak giriş yaptığımızda cookie oluşturmuyo post data’sı felan çıkmıyo 🙂

  ftp adresimize internet sitesi üzerinden girebileğimiz bi script felan var mı ?
  veya bildiğin internet sitesi varmı bu şekilde ==> http://frendbox.p.ht/ftps.php?act=login

  • Bilal Baraz der ki:

   Ben normalde Firefox’un eklentisi olan FireFTP’yi kullanıyorum. Tavsiye ederim. 😉 Verdiğin link de PHP’nin FTP kütüphanesini kullanıyor zaten. Onu kullanman güvenlik problemi çıkartır. Sonuçta 3. şahıslarla bilgilerini paylaşmış oluyorsun.

   • Burak Keten der ki:

    peki ben burdan login olurken post datasını alsam farklı programlarla aynı login ve post datayı kullanarak giriş yapabilirmiyim ?

    • Bilal Baraz der ki:

     Her programın ve/veya sistemin kendine göre bilgileri tutma yöntemleri, yorumlama türleri olabilir. Kesin konuşmamakla birlikte pek ihtimal vermiyorum. Fakat bir denemekte fayda var 🙂

 2. Metin Karaca der ki:

  ftp bağlantısı için faydalı yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir