Medoo: Tek Dosyalık PHP Database Framework

medooProjelerinizde hibrit bir yapı kurmak her zaman esnekliği ile size zaman kazandıracaktır. Bu hibrit yapıya katkıda bulunacağınız kısımlardan biri de veritabanı kısmıdır. İhtiyaçlar doğrultusunda MySQL’den SQLite’a geçmeniz gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tek yönlü bir yapı kullandığınız takdirde tüm kodlarınızı baştan aşağı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu sorunsala çözüm olması için açık kaynak bir veritabanı çatısı geliştirilmiş: Medoo.

Medoo gibi çok ufak boyutlardaki bir framework ile MySQL, MSSQL, PostgreSQL, SQLite ve daha fazla veritabanı türüyle uyumlu çalışabilmek, geliştiriciye epey zaman ve hız kazandıracaktır. “Mümkün olduğunca çok veritabanı türüyle uyumlu olacağız” diye güvenliği de elden bırakmamışlar. SQL injection’a karşı gerekli güvenlik önlemleri de alınmış. Medoo, basit kullanımı ve çok iyi hazırlanmış dökümantasyonu ile tam not almayı hak eden bir framework olmuş. Ayrıca ücretsiz olması (MIT Lisanslı) da cabası. Projenizi barındırdığınız makinanın PHP sürümü 5.1+ olduğu sürece kullanabileceğiniz framework’ün desteklediği veritabanları ise şunlar:

  • MySQL -> mysql
  • MariaDB -> mariadb
  • MSSQL -> mssql
  • PostgreSQL -> pgsql
  • Sybase -> sybase

Şu adresten indirebileceğiniz tek dosyalık medoo, alışılmış frameworklerin aksine yalın ve ufak boyutlarda olmasıyla da dikkat çekiyor. Hem sıkıştırılmış halini hem de geliştirme amaçlı iki farklı indirme seçeneği sunuluyor. Bence kullanalım, kullandırtalım 🙂 Ben çok sevdim. Sizin de işinize yaraması dileğiyle.

Dökümantasyonu çok güzel hazırlanmış fakat yine de ileride bu framework’ün kullanımıyla ilgili Türkçe kaynak oluşturması açısından bloguma da ara ara notlar düşmek istiyorum.

Framework’ün GitHub adresi: https://github.com/catfan/Medoo
Resmi websitesi: http://medoo.in/
Dökümantasyon: http://medoo.in/doc

Bu yazı PHP, Programlama, SQL kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Medoo: Tek Dosyalık PHP Database Framework için 3 cevap

  1. Kullanmak henüz nasip olmadı ama güzel bir frameworke benziyor. Pc gelsin denicem 🙂

  2. Ali der ki:

    Arkadaşlar bu framework değil Class’tır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir