Medeniyet Teknolojiyle Değil, “İnsan” ile Yol Alır!

7043571834_567472725_milliKtphane

Bu yazımda medeniyetten bahsedeceğim. Medeniyeti ilerleten, geliştiren faktörlere bakacağım. Alışılmışın aksi durumlar artık daha fazla göze batmaya başladı. Aslında problemler hep vardı. Aynı yerde duruyorlardı. Biz görmüyormuşuz. Dikkat kesilince rahatlıkla farkedilen bu sorunların çözümleri de gayet basit. Basite indirgemeyi çoğu zaman tercih etmem. Lakin görülen köy de kılavuz istemiyor. Hayatı her zaman zora sokmanın da bir anlamı yok. Dünya üzerinde gelmiş geçmiş her insanın düşündüğü ve içinde bulunduğu “medeniyet”ten bahsedeceğim bugün. Zannedilenden farklı neden-sonuç ilişkileri var(mış). Bu başlığı atmamdaki en büyük sebep ise Haber Kalem‘in değerli kalemlerinden olan Mehmet Aktulgalıbey olmuştur. Milli Kütüphane ile ilgili yazısını okudum ki beni epey endişelendirmiştir.

Haber detayında okuyacağınız gibi Milli Kütüphanemizdeki değerli eserlerimiz kimlerin elinde açık saçık görmüş olacaksınız. “Medeniyet” denilen olgu sayfa aralarında filizlenmiş ve yine aynı satırlarda olgunlaşmış bilgi/düşünce birikimi ile gelişmiştir. Teknolojiyle yürüttüğümüzü sandığımız medeniyetin temelinde yine insan vardır. Aynı zamanda yine kitaplar vardır. Daha doğrusunu söylemek gerekir ise “bilgi” vardır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yüzeyselleşen kafa yapıları türediğinden dolayı ardını arkasını pek kurcalamadık. Teknoloji denilen kavram da bilgi ile olduğunu gözden kaçırdık. Bilgi ile teknolojiyi birbirinden bağımsız düşündük. En büyük hatamızı işte burada yaptık ki bu yüzdendir belki bu ülkeden “süper beyinler” çıkmaz oldu. Ben süper beyinlerin Tanrı vergisi olduğuna pek inanmıyorum. Elbet bir yere kadar yetenek sayılabilir. Fakat çalışmadıktan sonra neye yarar ki?!

Ülkede okuma oranlarından, alışkanlıktan hayıflandığımız bu dönemlerde başta belirttiğim yazının benzeri umut kırıcı haberler görmek gerçekten üzücü bir hal almaya başladı. Buna engel olmak kimin elinde peki? Biz bu haberin öznesinde bulunan kişilere çok mu boş meydan bıraktık?

90’ların Türkiye’sinde R.T.Ü.K. komisyonundaki insanlar; o dönemin çocuklarının üzerindeki haddi hesabı yapılamayacak olumsuz etkide ne kadar suçluysa (bu konuya da başka bir yazımda değinmek isterim), 2000’li yılların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “yetkilileri” de eşit derecede suçlulardır! Artık ne kadar “olumlu görünen” bir faaliyette bulunsalar da benim gözümde samimiyetlerini kaybetmiş bir bakanlık daha eklendi listeye. Ülkesi için birşeyler yapabilmeli insan belki ama eldeki malzeme de belli arkadaşım!

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Medeniyet Teknolojiyle Değil, “İnsan” ile Yol Alır! için 2 cevap

  1. Ramazan Ercan der ki:

    ELİNE SAĞLIK BİLAL. HARİKA OLMUŞ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir