Localhost’ta ffmpeg Kurulumu Nasıl Yapılır?

Hazırladığımız sistemde ya da serviste videolarla işlem yapmamız gereken kısımlar olabilir. Projemizin temeli video üzerine de olabilir. Ayrıca video dışındaki medya dosyalarında da kullanılır. Örneğin mp3 formatındaki dosyalarınızı işleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda medya dosyalarını işlememize yarayan PHP’nin sunmuş olduğu ve pek de hatrı sayılır şekilde bilinirliği olmayan bir kütüphaneden bahsedeceğim. Aslında yazım kütüphanenin işlevleri hakkında olacaktı. Fakat localhost servis programlarımız ile birlikte -bildiğim kadarıyla- ön tanımlı şekilde gelmediğinden -en azından bende şimdiye kadar hiç hazır olarak gelmedi 🙂 – öncelikle kurulumundan bahsetmek istedim. Daha sonraki yazılarımda kütüphanenin işlevlerini de inceleyeceğim.

Biz yine de bir kontrol edelim. ffmpeg kurulu mu? değil mi?

Yapmamız gereken boş bir php dosyası oluşturup içine

phpinfo();

yazıp tarayıcımız aracılığıyla dosyamızı çağırmak olacak. Burada bilgisayarınızda kurulu olan apache / mysql içinde hazır gelen kurulu modüllerle ve bilgilendirme tablolarıyla karşılaşacağız. Sayfada ffmpeg diye arattığınızda bir sonuç alamazsanız korkarım bu yazının devamını da okumak durumundasınız 🙂

Eveet. Şanslı olanlar çıkmaya başladı. Kurulu olmayan siz şanssız arkadaşlar buyrun bir, bilemediniz en fazla 2 dakikanızı alacak olan kurulum safhasına geçelim.

Ben ilk kurmaya kalkıştığımda birkaç farklı kütüphane paketiyle karşılaştım. İlk ikisinden sonuç alamadım. Apache’nin rahatsız edici uyarılarına bir müddet maruz kaldım. Ta ki doğru dosyaları bulana kadar. Geri kalan kısımda ise her kütüphanede aynı işlem uygulanıyor. Orada bir değişiklik yok.

Söz konusu kütüphane dosyalarımızı paylaşıyorum. Ben bu dosyalarla sorunsuz başardım. Sizinde sorun yaşamamanız dileğiyle. Buradan indirebilirsiniz.

Dosyanın adında 32bit olması sizi yanıltmasın. 64bitler için de kullanacağız. Ufak bir ayrıntıda değişiklik olacak.

Ben windows 7 Home Premium 64bit yüklü bilgisayarda XAMPP 1.7.4 PHP Version 5.3.5 yerel sunucusunda denedim. Sorun çıkmadı. Yazının bundan sonrasını bu bilgiler ışığında okursanız karışıklığa mahal vermemiş oluruz.

İndirdik ve sıkıştırılmış dosyamızı açtık. Karşımızda şu dosyaları görüyoruz değil mi?

ffmpeg1

php_ffmpeg.dll -> Bu dosyayı “C:\xampp\php\ext” klasörünün içine atıyoruz.

Geri kalan dll dosyalarının hepsini alıyoruz ve “C:\Windows\System32” klasörüne gönderiyoruz. Bu kısıma kadar olan işlemler 32bitliklere yetiyor.

64bitliklerin yapacağı ekstra bir işlem daha var. System32 içine attıkları dosyalardan birer tane de “C:\Windows\SysWOW64” klasörünün içine atmaları gerekmektedir.

Şimdi son işlemimiz; yüklediğimiz kütüphane dosyamızı Apache’ye tanıtmak.

Bunun için “C:\xampp\php” klasörü altında bulunan php.ini dosyamızı açalım.

extension=php_ffmpeg.dll

Satırını resimdeki örnekte olduğu gibi diğer kütüphanelerimizin altına ekleyelim.

ffmpeg2

İşlemlerimizin sonuna geldik. İsterseniz başarılı olup olmadığımızı kontrol edelim.

Apache’yi kapatıp tekrar başlatın. Ardından herhangi bir hata almazsanız mutlu olun. Çünkü ben sonuca ulaşana kadar bu aşamada çok hata aldım 🙂

Yazımızın başında oluşturduğumuz phpinfo dosyamızı tekrar çalıştıralım. Açılan sayfada “ffmpeg” kelimesini arattıralım.

ffmpeg3

Sorunsuzca kütüphanemizi localhostta kurmayı başardık. Hala ikna olmadıysak boş bir PHP dosyası açalım ve PHP’nin kütüphane kontrol fonksiyonu ile kontrol edelim.

if (extension_loaded('ffmpeg')) {
 echo "Sistemde ffmpeg Kütüphanesi yüklü!";
 }else{
 echo "Sistemde ffmpeg Kütüphanesi Bulunamadı!";
 }

Çalıştırdık ve kazasız belasız “Sistemde ffmpeg Kütüphanesi yüklü!” yazısını ekranımda gördüm. İnşaallah sizde de herhangi bir problem çıkmaz.

Bir dahaki yazımda ffmpeg kütüphanemizin bize sunduğu işlevlerden bahsetmek istiyorum.

İyi çalışmalar!

Bu yazı Nasıl Çalışır?, PHP kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Localhost’ta ffmpeg Kurulumu Nasıl Yapılır? için 2 cevap

  1. Yunus ÖZYAVUZ der ki:

    Çok güzel bir anlatım,çok teşekkür ederim.

  2. tavşanlı der ki:

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir