Kamu Spotu: “Startup Kültürüne Mühendis Aranıyor”

StartupsGünümüz kuşağında yetişmekte olan genç mühendislerin düşünce yapısının bazı konularda değişmiş / gelişmiş olmasını beklerdim. Her sıkıntıda / problemde günah keçisi olarak 80’leri (darbeleri) gösteriyorum ama sanırım biraz abarttım. “Bu da mı yani?” dediğim konular gün yüzüne çıkınca eski düşüncelerime de ket vurdum.

Yazımın başında -unutmadan- belirtmeliyim ki burada kendi sektörüm / meslektaşlarım ile ilgili konuşacağım. Diğer sektörlerin mühendisleri üstlerine alınmasınlar 🙂

Yazımızın Ana Kahramanları: Bilgisayar Mühendisleri

ÖSS tercihlerimizi yapacağımız zamanları hatırlıyorum da bugün ile çok tanıdık sahnelere rastgeliyorum. İTÜ, ODTÜ, YTÜ olsun isterdik. Tamam o zamanlar istediklerimizde, hayallerimizde haklıydık sonuna kadar. Fakat bu demek değil ki işsiziz. Hele ki bizim sektörümüzde birey faktörü işin %70’ini kapsayacak raddede mühim bir meseledir. Siz “Konuyu nereye bağlayacaksın?” diye sormadan bağlayayım. Bugün bu öss tercihlerinin ölçeklenmiş halini staj / iş arayan mühendislerde ve/veya mühendis adaylarında görüyorum. Kurumsallığı iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz firmalar mevcut fakat bunlar için erken mi değil mi? Gerçekten beklentilerinizi bu kurumsal firmalar karşılayacak mı? Kurumsal firmaları kötülemiyorum. Buradan böyle bir anlam çıkarmak son derece anlamsız. Fakat mühendis bireyler herşeyden önce kendini sektörün neresinde konumlandığını ya da konumlanmaya meyilli olduğunu iyi analiz edebilmelidir. “Stajyer olacağım ben” diyip yavru sincap taklidi yaparsanız kimse sizi kâle almaz. Kurumsal firmalar herşeyden önce gelen stajyer de işin ucundan tutsun isterler. Siz istediğiniz kadar “bilmiyorum, öğreneceğim” deyin. Ayrıca doğru olduğunu düşündüğünüz her hamleyi doğru zamanda yaptığınızdan emin misiniz? Burada okuduklarınız canınızı sıkabilir ama hayallerle yaşamaktansa gerçeklerle hedefime gitmeyi yeğlerim.

Gözünüz kapalı şekilde 10 kurumsal firmaya başvurup dönüş alamamak mı? Yoksa gözünüze kestirdiğiniz 3 startup firmaya başvurup hedefleriniz doğrultusunda adımlar atmak mı?

Küçük görülen startup diye adlandırdığımız şirketleri ne kadar iyi araştırdınız? Bazıları milyon dolarlık yatırımlar almaya devam ederken siz bu döngünün içinde yer almamak ile neyi, kime kanıtladınız? İştahınızı rakamlar vererek kabartmam gerekecek galiba.
Whatsapp 16 milyar $’a satıldı. Ne çabuk unuttunuz 🙂

Bu kadar öğrencilere yüklendik. Olmadı. Şirketlerin günahlarını da ortaya dökmek gerekir. Tabi ki hepimizin idame ettirmesi gereken bir hayatı var veya olacak. Getirisi büyük olan, güvenli liman aramak hepimizin hakkı. Öğrenciye sorduğunuzda da vereceği cevabı da haksız bulmuyorum: “Piyasa bunu istiyor.”

Piyasanın istediği yöne yönele yönele bir köşede yığınla mühendis birikmiş. Farkında mısınız?

“Kısa saç yakışıyor” rivayetleri çıktığında senelerce gözü gibi baktıkları o lüle lüle saçlarına kıyıp 3 numara asker traşıyla gezen gençlerin büyümüş halleri bunlar hepsi.

Startup’ları küçük görmeyin. Büyük firmalarda da çalışın. Startup’larda da. Hedefleriniz ile hayallerinizi birbirine karıştırmayın. Çünkü ikisi aynı şey değil.

Dipnot: Ben o furyalar yokken 3 numara sever, benimserdim. Sonradan bozdular meseleyi. Ben de kısa kestirmeyi bıraktım 🙂

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir