Google Servisleri için: Google Apps Script

Google’ın bir süredir geliştiriciler için hazırladığı yeni platformuna bir göz atalım. Aslında en az bir yıldır yayında olduğunu gördüm. Fakat pek bizim ülkemizde bahsedilmediğini farkettim. Son zamanlarda artan SAAS (software as a server) uygulamalarının arasına Google da katıldı. Google Apps Script ile hiçbir derleyici ve muadili bir yazılıma ihtiyaç duymadan javascript tabanlı API sayesinde Google’ın standartlaştırma amacıyla hazırladığı yapı ve fonksiyonlar ile uygulamanızı hazırlayıp yayınlayabiliyorsunuz. Uygulama ile Google döküman oluşturabiliyor içerik düzenleyip elektronik posta atabiliyorsunuz. “Elimde uzun bir mail listesi barındıran tablo var. Hepsine aynı anda en kolay nasıl mail atabilirim?” sorusuna da cevap veren API kullanışlı arayüzüyle hizmet veriyor. Google hesabınız ile kullandığınız servis; hazırladığınız uygulamanızın içeriğine göre bazı izinleri sizden talep ediyor. İzin konusunda Facebook uygulama sistemi ile hemen hemen aynı mantık ile çalışıyor da diyebiliriz.

Google bünyesindeki uygulamalar üzerinde az kodla çok işler çıkartabilmemizi sağlayan uygulamanın kullanım/tanıtım kısa videosunu Google geliştirici mühendislerinden Arun Nagarajan tarafından izleyebilirsiniz.

Tanıtım videosu (İlk Uygulamanız):

Uygulama adresine http://script.google.com yazarak ulaşabilirsiniz. Karşılandığınız sayfada Start Scripting butonuna tıklayıp giriş yaptıktan sonra direkt bulut üzerindeki .gs uzantılı kod dosyalarınız listeleniyor. Ayrıca platformda API hakkında örnek kod parçalarına, başlangıç eğitsellerine de erişebilirsiniz. “Developer Reference” bölümünde ise en son güncellemeler ile ilgili bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Genel, Programlama kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir