GDG DevFest İstanbul 2013’ten İzlenimlerim

Bilindiği üzere son aylarda bahsi epeyce yapılan Google’ın düzenlediği DevFest İstanbul Teknik Üniversitesi’nde IEEE topluluğunun hayli memnun kaldığımız misafirperverliğiyle 02.11.2013’te Maslak’ta tüm gün süren oturumlarla gerçekleştirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

Bilişim sektöründen yazılımcı arkadaşım Hasan Yüksektepe ile birlikte katıldığımız etkinlikte gün boyu oturumlara katıldık. Sektörün en güncel durumu hakkında geniş bilgilendirildik. Konuşmacılarla gerek salonda gerek salon dışında sorularımıza yanıtlar aradık. Sektör, trendler, yaşanılan problemler, gidişat hakkında doyurucu tartışmalarımız oldu. Ayrıca IEEE bünyesindeki öğrencilerin bu denli geniş bir etkinliğin altından nasıl kalktıklarına şahit olduk. Hepsini teker teker tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu sene ülkemizde ilki düzenlenen bu etkinliğin “devamını bekliyoruz.” diyecekken 1 gün sonrasında Ankara’da düzenleneceğini öğrendim. Bir de ne göreyim ki yarın (09.11.2013) Eskişehir’de de kararlılığını devam ettirecek etkinlik çok büyük işler çıkaracağını 2013 yılından kanıtlamıştır.

FB_IMG_13833773284357966-e1383501647273-768x1024İlk gittiğinizde e-biletinizin bir çıktısıyla kayıt masasındaki görevli arkadaşlara uğruyorsunuz. Onlar size gün boyu kullanacağınız yaka kartınızı ve etkinlik hediyesi tişörtünüzü veriyorlar.

Oturum aralarında kahve makinelerinden sıcak çikolata, kahve veya cappuccino alıp ister bahçeye çıkar ister içeride bulunan masalarda oturabilirsiniz.

WP_20131102_013

Konuşmacılar arasında Turkcell Geleceği Yazanlar koçlarından Google yetkililerine kadar daha birçok firmadan gelen konuşmacı mevcuttu. Hepsi alanında uzman, bilgili kişilerden oluşturulmuş kadro yazılımcıları tatmin ettiğini düşünüyorum.

Etkinlikte konuşulan konu gün boyu genel olarak mobil teknolojiler ve gelişmeler üzerine idi. Fakat çeşitli web teknolojilerinden de bahsedildi. WebGL, HTML5, Koding gibi yeni standartlar ve servisler üzerine de bilgilendirici oturumlar yapıldı. Ayrıca sponsorlar arasında bulunan paylaş.com da oturumları eş zamanlı olarak canlı yayınladı. Kaçıranlar, gelemeyenler internet üzerinden kesintisiz olarak tüm gün yayını takip edebildiler. Mobil demişken mobil cihazlardaki reklam modelleri üzerine de oturumlar mevcut idi. Google’ın mobil için hazırladığı servisi Admob’un da işleyişi hakkında geniş bir oturum düzenlendi. Bu alanda reklam modeli arayan arkadaşlara yol göstereceğini umuyorum.

Kayıt Masası

Kayıt Masası

Etkinlikte sadece bilgisayar üzerine standlar yoktu. 3B yazıcıların tanıtıldığı stand benim özellikle hoşuma gidenler arasındadır. Resmini de sizler için çektim paylaşacağım.

3B yazıcı teknolojileri

3B yazıcı teknolojileri

Görüntü işleme teknolojilerine karşı ilgili arkadaşlar için androidin kaleye geçtiği bir uygulama da standların arasında mevcuttu. İsteyen arkadaşlar penaltı denemelerini kaçırmadılar. Gördüğüm kadarıyla da yazılımcıların klavyedeki yeteneklerinin yanı sıra ayaklarında da azımsanmayacak bir kıvraklık var 🙂

penaltı uygulaması

penaltı uygulaması

Sizi daha fazla sık boğaz etmeden yazımı noktalamaya doğru gidiyorum. Sonuç itibariyle katıldığım sayılı “kaliteli” etkinliklerden biri olduğunu size söyleyebilirim. Ayrıca oturum aralarında karşılaştığım arkadaşlar da günün tuzu biberi oldu. 🙂 Bir dahaki etkinlikte görüşmek üzere. Emeği geçen tüm arkadaşlara bendeniz ve arkadaşlarım adına buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Çıkarken son kareleri de ölümsüzleştirdim.

İTÜ Maslak

İTÜ Maslak

Bu yazı Etkinlikler, Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir