Gantt Çizelgesi Nedir? İş Yönetimindeki Rolü Nedir?

Gantt Çizelgesi Örneği

Gantt Çizelgesi Örneği

Bu yazımda programlama / yazılım kavramlarından biraz sıyrılıp “proje yönetiminde planlama nasıl yapılır?” “Gantt çizelgesi nedir?” sorularını irdeleyelim. İşin planlama kısmı genelde gözardı edilen parçalardandır. Önemli kısmın projenin yönetimi, projede nerede olduğunuzu görebilmektir. Bu ihtiyacı giderebilmek adına Henry Gantt 1910’da Gantt Çizelgesini çizmiştir. Bu çizelgeden, kullanıldığı alanlardan, yararlarından bahsedeceğim.

Gantt Çizelgesi Nedir?

Gantt çizelgesi, Henry Gantt tarafından tasarlanan, iş yönetiminde planlılığı sağlamaya yönelik grafik tasarımı. Proje adımlarının proje başlamadan önce, toplamda belirlenen sürelere bölünüp görsel olarak görebilmemize yarar. İş için öngörülen sürenin “ilerisinde miyiz yoksa gerisinde miyiz?” sorunsalını görsellik kullanarak çözme konusunda birebir olan bu çizelgeye itaat edebilmek de ayrı bir meziyet. Gantt’a göre, grafiksel günlük denge, “İşi programlamak ve kaydetmenin bir metodu”dur. Gantt’ın yapısı ise konu resminde de örneğini koyduğum şekildedir. İşin bölümleri sol sütunda sıralanır. Takvim ise grafiğin üst kısmında gün gün yazılır. Ardından hangi bölüme kaç gün harcanacak ise yatay çizgiler ile belirlenen gün kadar çizilir. Her bölüm diğer adımlardan hangilerine bağlı olduğu daha rahat görülür. Hangi adımlara ne zaman başlanacağı da yine bu görsel çizelge ile planlanır.

Hangi Sektörülerde Kullanılır?

Aslında belli bir sektörü var diyemeyiz. İnşaat sektöründen yazılım sektörüne kadar iş planlaması gerektiren birçok sektörde kullanılabilir.

Yazıyı hazırlarken yararlandığım link(ler)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gantt_çizelgesi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Gantt

Bu yazı Genel, PHP, Programlama kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir