Composer Nedir? Nasıl Kurulur?

Dependency-Management-Tool-For-PHP-ComposerComposer PHP tabanlı bir bağımlılık yönetim aracıdır. Composer sayesinde  kullandığınız yazılım paketlerinin güncellemelerini, değişikliklerini manuel yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Tabi güncelleyeceğiniz yazılım paketinin kurulum aşamasında composer kullanmanız şartı var. Kurulum için manuel ve php ile kurulum seçenekleri mevcut. Kuruluma geçmenden önce bütün bunlara ve daha fazla dökümantasyona resmi sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kurulumu Ubuntu 14.04 LTS sürüm linux tabanlı işletim sisteminde gerçekleştirdim.

Kurulumu PHP ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yolu yine resmi websitesinde yer verilen 4 satırlık komut öbeği ile mümkün:

Bu 4 satır komut ile ne yaptık açıklayalım:

  • O anda olduğumuz dizine installer indirdik.
  • Doğru installer olup olmadığını kontrol ettik.
  • Installer’ı çalıştırdık.
  • Artık installer ile işimiz kalmadı. Sildik.

Screenshot from 2016-02-29 14:16:17Kurulum aşaması bundan ibaret. Artık kuracağınız paketlerde composer ile yükleme seçeneğini seçtiğinizde size verilen paketin içinde composer dosyası olacak. Bu dosya paketin bağımlı olduğu eklentileri vs. liste şeklinde barındırmaktadır. Bu bağımlılık yöneticisinin marifetlerini composer ile çalıştırdığınızda programatik olarak yüklemeleri gerçekleştirirken göreceksiniz. Composer ile gerçekleştirebileceğiniz komutları yükleme işleminden sonra php composer.phar komutunu çalıştırarak düzenli liste ve açıklamalı şekilde görebilirsiniz.

Screenshot from 2016-02-29 17:40:06

Bu yazı Nasıl Çalışır?, PHP, Programlama kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir