CloudFlare Nedir? Nasıl Kullanılır?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare 2009 yılında Matthew Prince, Michelle Zatlyn ve Lee Holloway tarafından geliştirilmeye başlanmış,son zamanlarda tüm Dünyanın ilgisini üzerine çeken bir sistemdir. Sitelerinizi DDos ve spam olarak adlandıralan saldılardan bir nebze de olsa koruyabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz kullanım seçeneği olan sistemin, ücretsiz versiyonuyla bile sitelerinizde kesinti olmadan yayına devam edebilirsiniz.

CloudFlare ne iş yapar?

Siteniz aşırı derecede saldırılara ve art niyetli kişilere maruz kalıyor. CloudFlare, kendi sunucularında sizin sitenizi cacheliyor. Önbellek yedeği alıyor da diyebiliriz. Böylece siteniz bu saldırılardan zarar görse ve yayınınız kesilse bile CloudFlare sunucularındaki önbelleğiniz sayesinde bu aksaklığı ziyaretçilerinize yansıtmadan gidermeniz için size zaman kazandırıyor. Ayrıca sitenizin trafiğini, arama motorlarının bot hareketlerini de takip edebilme imkanınız var. Güvenlik konusunda çok iddialı yazılar okudum. Evet zararlı IP’leri engelleyebiliyorsunuz. Botnetlere karşı bir kalkanı mevcut. Bunlar güzel özellikler tabii. Fakat okuduklarım çerçevesinde pek o konuda inancım kuvvetli değil aslında. Ben de yeni yeni kullanmaya başladım bu servisi. Deneyip göreceğiz. Benim bu servisten asıl beklentim sitemi yayında tutması. Biraz araştırdığınızda okuduğunuz yazılar çok ütopik geliyor. Benim sitemi önbelleğindeki verileri kulanarak olabildiğince güncel hali ile yayında tutsun. Site zarar görmüşse ben ilgilenirken kapalı kalmasın.  Yeterli. Onun için denemeye değer gördüm. Sizi de bu servisin varlığıyla ilgili bilgilendirmek istedim.

Peki nasıl çalışıyor bu sistem?

CloudFlare’in sitesinden kayıt oluyorsunuz. Kayıt olduktan sonra sitenizin adresini giriyorsunuz. Ardından sistem sizin verdiğiniz adresteki sitenin bilgilerini inceleyip kendi sistemine kopyasını alıyor. Ardından size değiştirmeniz için yeni NS (nameserver) adresleri veriyor. Değiştirdikten sonra “değiştirdim, devam et” butonuna tıklayıp devam ettiğinizde en kısa zamanda yeni NS adresleriniz üzerinden yayına devam ediyorsunuz. Ben 24 saat içinde diye okudum fakat değişikliği yaptıktan hemen sonra güncellendi. Çok beklemezsiniz.

Bu yazı Genel, Nasıl Çalışır? kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CloudFlare Nedir? Nasıl Kullanılır? için 2 cevap

  1. IPv6 SSD Sunucu der ki:

    Cloudflare sayesinde 200 adet paravan bloğumu hiç bir farklı class ip adresi olmadan yönetebiliyorum bu cloudflare on numara bir şey ya 🙂

  2. Hacer Duman der ki:

    Sayenizde bir çok sitemi kurtardım. En azından güvene aldım. Bilgi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir