Bir Proje Hazırlarken İzlenmesi Gereken Yollar

brief7

Bir projeye başlayacaksınız. Fikir hazır. Aklınızda canlanan birkaç durum / olgu oluşmuş. Bu işe girişmek için düzen kesinlikle şart. Daha doğrusu başlamasına başlarsınız da ilerlerken ya çok zaman kaybı yaşarsınız ya da düzensiz girdiğiniz durumlar silsilesinin içinden çıkamayınca projeyi rafa kaldırmak zorunda kalırsınız. Bunu önlemek sizin elinizde. Herşeyden önce projeniz ile ilgili rapor tutmanız gerek. En azından neler olup biteceği hakkında ufak notlar alabilirsiniz. Hem sizi rahatlatacak hem projenizin sonunu görmenize yardımcı olacak.

Gelin bu yollara birer birer göz atalım:

 1. İlk yapacağınız iş, projenin genel iskeletini yazıya dökmek olacaktır. Burada iskeletten kastım proje tanımı, projede yer alacak teknolojiler, projenin amacı, işlevi vesaire yer almalıdır. Projemizi iyice somutlaştırdığımıza göre ikinci maddeye geçebiliriz.
 2. Birinci maddede ortaya çıkacak olan verilere göre kullanılacak veritabanı tablo yapısını modellemeliyiz.
 3. Veritabanı yapımıza ve projemizin muhteviyatına göre formlarımızı, kontrollerimizi ve arayüzümüzü hazırlamalıyız.
 4. Projenizin arkaplanda nasıl çalışacağına ilişkin algoritma yapısını ve akış diyagramını çıkarmalıyız.
 5. Artık kodlama kısmına yavaş yavaş geçmeliyiz. İlk işimiz kullanacağımız sınıf yapısını belirlemeliyiz. Uygun sınıf ve methodları hazırlamalıyız. Ardından detaya rahatça inebiliriz.

Bu aşamaları ciddi bir şekilde yerine getirirsek gerçekten projemizin sırtı kolay kolay yere gelmez. Hem kodlamak bir süre sonra külfet haline sebebiyet vermez. Çünkü düzen her zaman rahat hareket etmemize izin verir. Hem de önünüzü ve arkada bıraktığınız çalışmaları çok rahat bir şekilde analiz edebilir, ilerleyen vakitlerde oluşacak sıkıntılara çok rahat müdahale edebilirsiniz.

Bunlar benim zaman içinde karşılaştığım ve çektiğim sıkıntılardan çıkardığım -en azında çıkarmaya çalıştığım- derslerden arda kalan notlardan oluşmaktadır. İşin kanunu bu desek yeridir. Kime sorsanız hemen hemen aynı maddeleri size sıralayacaktır. Aklın yolu bir sonuçta 🙂

İyi çalışmalar!

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Proje Hazırlarken İzlenmesi Gereken Yollar için 5 cevap

 1. Ahmet der ki:

  Bu aslında hayatın bir kuralı. Neyi niçin yaptığını bilerek oturacaksın işinin başına. Herhangi bir bilgisayar programı bilmek mühim değil o bildiğinle ne yapabileceğini düşünmek çok daha önemli aslında. Bugün bir çok kişi photoshop aftereffect gibi programları az çok bilir; ama o programı kullanmayı bilmek mesele değil işte. Ne yapacağını bilmek çok önemli. Yoksa insan hiçbir şey yapamıyor.

  • Bilal Baraz der ki:

   Kesinlikle katılıyorum. Düzen, programlı çalışma ve verimli düşünme gibi faktörleri işine katamayan ve ne istediğini bilmeyen insan mütemadiyen ziyanda olacaktır.

 2. Hacı ben bazen direk dalıyorum o an aklıma ne gelirse 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir