Bilgisayar Mühendisliğinin Toplumdaki Algısı

Son zamanlarda dünya genelinde ciddi yer edinmiş olsa da ülkemize -genele nazaran- geç giren meslek olan bilgisayar mühendisliğinin toplum içinde insanların algısında farklı yer edinmiş. Hatta yer yer programcılar ile de karıştırılmaktadır. Ben bu yazımda daha çok öğrenimini devam ettiren kişiler (öğrenciler) arasındaki algıdan bahsetmek istiyorum. Bir çok konuda olduğu gibi odaklanılan yerler zamanla aşınıyor. Bu da dikkati başka yönlere çekiyor maalesef. Belki de bu yüzdendir ki çözüm odaklı düşünemiyor, ayrıntılarla gereksiz vakit harcıyoruz. Bu algıyı da düzeltmek yine bizim elimizde aslında. Biraz araştırınca sadece ülkemizde değil, dünyada da düşünceler net oturmamış durumda imiş. Çok yüzeysel bir görüş olacak ama Google’da programmers are yazdığınızda arama geçmişine göre gelen tamamlama cümleleri çok garip geldi.

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünün dışında çok daha garipleri var. Google Images arama motorunda karşılaştığımız ekran daha vahim 🙂

Çevremde gördüğüm bazı örneklere de değinmek istiyorum aslına bakarsanız. Öncelikle bilgisayar mühendisliği öğrencilerine diğer bölümlerin bakış açısı çok ilginç geldi bana 🙂 Mesela biz en ufak bir problemi bile anlayacak kadar saatlerimizi, gecemizi gündüzümüzü vermiyoruz. Vermemek de en mantıklısı çünkü zamanımız o kadar yok zaten. Çünkü bizim amacımız bu değil. Bu sadece bizim aracımız. Bir çok bilgisayar mühendisliği öğrencisi araç ile amaçlarını ayıramamaktadır. Korkarım ki sıkıntı şimdi ufak gibi görünse de ileride karşılaşacakları problemlerde düşünme yetilerini köreltecektir.

Aracın sözlük anlamı ne?
Bir iş yapmakta ya da sonuçlandırmakta yararlanılan nesne, alet, enstrüman; taşıt.

Amacın sözlük anlamı ne?
Ulaşmak istenilen sonuç, maksat

Mobil cihazlarına derleyici (yazılım hazırlamak için program/araç) yükleyen arkadaşlarım var benim. Dışarıda bunu görenler de diyor ki bu adamlar 7/24 kod yazıyor. Çünkü bu idiotların amacı program yazmak. Yok böyle birşey arkadaşlar! Cümle alem duysun. Yerine göre düşününce baktığınızda diğer mesleklere nazaran çok daha sosyal bireyler barındırır bünyesinde. Çünkü bilgisayar sosyal olmayı gerektiren bir alandır.

Program yazmak araçtır. Bir problemle karşılaşırsınız. Bir ihtiyacınız doğar. Bu eksikliği araçlarınız olan programlama dilleri ile çözersiniz. Çözüm odaklı düşünmek zorundasınızdır. Yoksa sabah akşam mütemadiyen while döngüsü ile 10’a kadar saydırıp durursunuz ve bağırırsınız “Ben her gün 10’a kadar saydırıyorum. Hem evde hem otobüste hem kafede. Yaşasın!” ATM’de kullanıcı çıkış yapmadığı sürece ana menüyü ekrana getirmek için kullanmadığında o while döngüsü neyinize yarar?! Söyler misiniz lütfen? Bilgisayar başına bile oturduğumuzda zamanımızın tümünü derleyicide harcamadığımıza göre mobilde program yazmak bana çok saçma geliyor. Kullanımını tadında bıraktıkları müddetçe ve ihtiyaca yönelik hareket ettikleri sürece mobil derleyicilere de karşı değilim. Fakat bunu etrafa ve sektöre zarar vermeden yapsınlar diyorum.

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bilgisayar Mühendisliğinin Toplumdaki Algısı için 6 cevap

  1. Çok güzel ve başarılı bir yazı olmuş hacım ellerine sağlık. 😀

  2. onur der ki:

    teşekkürler dostum

  3. mervegül der ki:

    çok güzel ve faydalı bir yazı 😀

  4. nikan der ki:

    Bana yardim ede bilirmisiniz bi sayfayi url goohleden silmeye …lutfen mail adresine bi sey yazin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir