Basit ama Hızlı Uygulamalarda Pratik Çözüm: Slim Framework

Slim Nedir?

Slim özünde bir micro framework’tür. Basit ama hızlı uygulamalar ve/veya API servisleri yazacaksanız büyük çatılı kütüphanelerle uğraşmak durumunda değilsiniz. İlla bir kod navigasyonu istediniz. İşte tam bu noktada Slim micro-framework devreye giriyor. Ben çok beğendim sizin de beğeneceğinizi umuyorum.

Slim genel yapı itibariyle loglama, hata işleme / ayıklama, şablon mekanizması gibi temel birkaç özellikle birlikte geliyor. Ayrıca gayet anlaşılır ve sade bir dökümantasyonu mevcut.

Ben de kullandıkça Türkçe kaynak oluşması açısından temelden başlayarak paylaşmak istedim.

Sistem Gereksinimleri

PHP >= 5.3.0

Ufak Ufak Başlayalım…

Resmi adresinden indirebileceğiniz (Şu adres) stabil sürümünü localhostunuza kopyalamanız ile Slim’i kullanmaya başlayabilirsiniz. İlgili dizine bağlandığınızda sizi varsayılan sayfa karşılayacak.

Varsayılan index.php dosyasının içini boşaltarak kendi kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz.

Programcılığın adetlerindendir: İlk uygulamamız -> Merhaba Bilal 🙂

<?php
require 'Slim/Slim.php';
\Slim\Slim::registerAutoloader();

$app = new \Slim\Slim();

$app->get('/merhaba/:name', function ($name) {
echo "Hoşgeldin, $name";
});

$app->run();
?>

Ekran çıktısı görmek adına ilk olarak php çatımızın methodlarından olan get() methodu ile veri alıp ekrana bastık. Burada kodlardan da anlayacağınız üzere adres kutusu üzerinde belirlediğimiz tipte olmak şartıyla methodlar yardımıyla veri alışverişi yapabiliyoruz. “/Dunya” kısmına ne yazarsak yazalım ekranda “Merhaba + yazdığınız veri” şeklinde bir çıktı göreceksiniz.
Buraya kadar -daha önce herhangi bir framework deneyiminiz olduysa- yabancılık çekeceğiniz bir nokta yok diye tahmin ediyorum. Kullanımı gayet basit. Slim’e yalın bir giriş yaptık. Kurulum ve ilk kurcalamalar ile başladık. Bir dahaki yazımda uygulama ayarlarını yönetme ile devam edeceğim.

Bu yazı Nasıl Çalışır?, PHP, Programlama kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Basit ama Hızlı Uygulamalarda Pratik Çözüm: Slim Framework için 5 cevap

 1. Hakkı der ki:

  Devamını sabırsızlıkla bekliyorum

 2. hasan akgün der ki:

  makale çok açıklayıcı devamı gelirse çok iyi olur hatta slim ile basit crud işlemleri yapan video serisi olursa tadından yenmez diye düşünüyorum 🙂

  • Bilal Baraz der ki:

   Eskiden video ders şeklinde çalışmalarım oluyordu. Vaktim vardı. Fakat bu vakti son zamanlarda pek bulabildiğim söylenemez. Ama böyle bir açık var ise bu ihtiyacı dolduracaksa zaman ayırmak için uğraşırım. Videolu dersleri ben de daha etkileşimi yüksek ve daha yararlı buluyorum. 🙂
   Görüş ve önerileriniz için teşekkürler.

 3. B ora der ki:

  Yazı için teşekkürler ,Türkiyede slim framework hakkında bilgi oldukça kısıtlı..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir