23.11.2013 Tarihli “Kitapların Zararlıları: Kişisel Gelişim Kitapları” Adlı Yazım ile İlgili Cevap ve Düzeltme

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Bugünkü yazımda bir yanlış anlaşılmayı düzelteceğim. Üzerime doğrultulan okların yaylarındaki (bana göre) hatadan bahsedeceğim. Mazallah hiçbirimiz kör bir ok parçasına gitmek istemeyiz. 🙂

Meselemiz dün (23.11.2013) yayınladığım “Kitapların Zararlıları: Kişisel Gelişim Kitapları” adlı yazımdan sonra oluştu. Yazımı okurlarken bir meslek grubundan arkadaşlar hiç beklemediğim noktalara takılmışlar ve en tabii hakları olarak bu rahatsızlıklarını bana mail yolu ile iletmişlerdir. Öncelikle bu geri bildirimlerinden ötürü kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu geri bildirimler sayesinde önümü, doğrularımı, yanlışlarımı ve nasıl anlaşıldığımı çok daha sağlıklı bir şekilde öğreniyorum. Sadede geleyim isterseniz.

Yazımda bahsettiğim “yaşam koç”luğunda alanında uzmanlığı veya herhangi denklik bulunmayan bireylerin insanları psikolojik yönlendirmelere kalkmasından bahsettim. Piyasayı araştırdığımda karşıma ilk çıkanlardan birkaçının mesleği ilgi çekiciydi: makine mühendisliği. Yazımda da bundan bahsettim. Piyasada bu örnekte kişi olduğu için. Bilgisayar mühendisi bir yaşam koçuyla karşılaşsaydım o anda onu yazardım ki benim orada amacım herhangi bir meslek grubunu aşağılamak kesinlikle değildi. Bu yüzdendir ki konunun o tarafıyla pek ilgilenmedim. Fakat ilgilenen arkadaşlar olmuş. Ayrıca biraz empatiye davet ediyorum. Sağduyu her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır. Nasıl mı? Burada bir aşağılama olsa dahi – ki tekrar söylüyorum yok öyle birşey 🙂 – bana sitem etmekten ziyade sizi yanlış temsil eden kişiye kızmalısınız. Kendi mesleğimden çok rahat örnek verebilirim. Bizim sektörde merdiven altı iş yürüten ve iş disiplini/ahlakından bihaber birçok kişi yüzünden ve toplumun bizim meslek tanımımızı henüz tam anlamıyla bilmemesinden dolayı “bilgisayar mühendisliği” adı altında olumsuz genellemeler yapılıyor. Biz yine de söyleyenlerden çok söyletenlere bakıyoruz. Buna o kadar alıştık ki artık gelen bir kulaktan giriyor diğerinden çıkıyor. 🙂 Onun için tekrar etmekte fayda var. Hiçbir şekilde meslek ırkçılığı yapmıyorum, yapmam da. Herkesten de aynı derecede sağduyu bekliyorum.

Herkesin yolu açık olsun!

Bilal BARAZ (24.11.2013)

Güzel günler göreceğiz, güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz, ışıklı maviliklere

NİKBİNLİK (1930) Nazım Hikmet RAN

Bu yazı Genel, Kişisel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir